Betonowa czy ceramiczna? Sprawdź, która dachówka będzie najlepsza do twojego domu
Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, które różnią się ciężarem, wytrzymałością, kolorem, estetyką i ceną. Przyjrzyjmy się dwóm najbardziej popularnym, czyli dachówkom betonowym i ceramicznym.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ASM Research, ponad połowa dekarzy (53 proc.) zauważa, że cena jest najważniejszym czynnikiem, który inwestorzy biorą pod uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego. To uzasadnione, ponieważ różnica w kosztach między poszczególnymi rodzajami dachówek może wynieść nawet 40 proc. Jednak cena to niejedyny argument, który należy rozpatrywać. Ponad 82 proc. dekarzy podkreśla, że polecając inwestorom konkretny model dachówek, zwraca uwagę na ich jakość.
Dachówki dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy: betonowe oraz ceramiczne. Przyjrzyjmy się, jakie są ich zalety, a także czym różnią się od siebie na przykładzie produktów Braas, marki z ponad 70-letnim doświadczeniem na rynku pokryć dachowych należącej do międzynarodowej Grupy BMI.
Dach twardy jak kamień
Zacznijmy od ceny. Dachówki betonowe są tańsze od ceramicznych. Wynika to przede wszystkim z procesu produkcji. Pomimo tego, że oba rodzaje pokryć produkowane są z wyselekcjonowanych surowców, to sezonowanie dachówek betonowych w komorach o temperaturze do 60 st. C (dla porównania: dachówki ceramiczne Braas są wypalane w temperaturze powyżej 1000 st. C) pozwala na znaczną oszczędność energii oraz redukcję emisji CO₂. To przekłada się na cenę.
Nie oznacza to jednak, że decydując się na dachówki betonowe, nie otrzymamy produktu wysokiej jakości. Te produkowane przez Braas są niezwykle twarde, trwałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają pełne bezpieczeństwo, nawet podczas długotrwałych niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak siarczysty mróz, silny grad czy ulewny deszcz. Są niezwykle odporne na pękanie, a z biegiem czasu coraz bardziej się utwardzają. Co ważne, ciężar dachówki betonowej sprawia, że są one również bardziej odporne na działanie wiatru.
Opatentowana technologia Cisar
Wyjątkową trwałość dachówek betonowych Braas osiągnął, dopracowując metody ich produkcji. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii są wyjątkowo mocne i odporne na uszkodzenia, opierają się trudnym warunkom atmosferycznym przez długi czas oraz gwarantują pełne bezpieczeństwo. Warto też podkreślić, że dachówki te znakomicie izolują akustycznie wnętrze domu. Dzięki właściwościom betonu przepuszczają mniej hałasu pochodzącego z padającego deszczu czy gradu.
Dachówki betonowe produkowane są w opatentowanej przez Braas technologii Cisar. Każda ma trójwarstwową strukturę: warstwę nośną, warstwę wygładzającą i warstwę uszlachetniającą, która chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz innych czynników atmosferycznych. Świetnie chroni dachy przed zabrudzeniami, ale też przed porastaniem mchem.
Dachówki Braas są produkowane na bazie starannie dobranych składników: wysokiej jakości cementu, wyselekcjonowanego piasku o odpowiednim uziarnieniu, pigmentów oraz wody. Produkt dostępny jest w trzech głównych modelach: Celtycka Lumino i Cisar, Bałtycka Cisar oraz Teviva Cisar. Warianty kolorystyczne to m.in. ceglany, brązowy, grafitowy, czarny, szary kryształ oraz łupkowy. Wszystkie dachówki betonowe Braas objęte są 30-letnią gwarancją producenta.
Synonim piękna i bezpieczeństwa
Dachówki ceramiczne Braas to natomiast produkt klasy premium. Przez wielu inwestorów uważane są za najbardziej estetyczne pokrycie dachowe na rynku. Proces ich produkcji zaczyna się od wyboru najlepszej jakości gliny, a kończy na otrzymaniu trwałego i ponadczasowego pokrycia dachowego.
W tym przypadku inwestor również otrzymuje wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne pokrycie dachowe, które przetrwa dekady – trwałość dachówek ceramicznych szacuje się na 100 lat. Co istotne, w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń (np. spowodowanych silnym gradem) każda dachówka może być wymieniona. Produkt cechuje też znakomita izolacja akustyczna.
Eleganckie kształty i szeroka gama kolorystyczna dachówek pozwalają nadać indywidualny charakter każdemu budynkowi oraz uzyskać spójność wizualną z elewacją. To synonim piękna i bezpieczeństwa. Pokrycia ceramiczne Braas zapewniają mieszkańcom piękny dach na lata, a nowoczesna technologia produkcji gwarantuje wysoką jakość dachówek i powtarzalność ich wymiarów.
Szeroka gama kształtów i barw
Firma Braas w swoje ofercie posiada wiele dachówek kształtowych oraz szeroki wybór akcesoriów dachowych. Dzięki temu można estetycznie i szybko wykończyć zarówno krawędzie dachu, jak i załamania połaci, kalenice czy grzbiety, co sprawia, że dach nie tylko pięknie się prezentuje, ale także jest funkcjonalny i trwały.
Dachówki ceramiczne Braas to osiem różnych modeli: Turmalin, Rubin 9V, Rubin 13V, Topas 11V, Topas 13V, Opal, Opal żłobkowany, Granat 13V. Dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych, m.in. ceglastym, miedzianym i antracytowym. Można też postawić na bardziej nietypowe odcienie: bukowy, sosnowy, łupkowy, tekowy (dostępny tylko w ofercie Braas) czy czarny kryształ. Dachówki ceramiczne Braas to bogactwo kształtów i różnorodne wykończenia: naturalne, angoby, glazury i glazury Top line. To, co różni glazury i angoby, to zawartość szkliwa: im jest ona większa (a tak jest w przypadku glazur), tym powłoka dachówki jest gładsza i bardziej błyszcząca.
Dachówki ceramiczne są droższe od betonowych, ale ich cena jest adekwatna do jakości, parametrów wytrzymałościowych oraz estetyki. Wszystkie produkty również objęte są 30-letnią gwarancją.
Decyzja, jaką dachówkę wybrać, zależy od indywidualnych preferencji i budżetu inwestora. Jedno jest pewne – rozwiązania Braas to zawsze najlepszy wybór. Więcej informacji o betonowych i ceramicznych dachówkach można znaleźć na stronie producenta.